Autor: Tina Madunić, 24. 11. 2016.

Dana 19. studenog 2016. u našoj školi  održano je Županijsko stručno vijeće nastavnika fizike u strukovnim školama i gimnazijama Splitsko-dalmatinske županije.

Ravnatelj škole, mr. sc. Igor Radanović pozdravio je sve prisutne nastavnike, otvorio stručni skup i zaželio im uspješan rad.

Profesorica Tina Madunić, pedagoginja u našoj školi, održala je zanimljivo predavanje o karakteristikama tinejdžerskog mozga i adolescenciji kao razvojnoj fazi koja određuje način spoznaje i učenja.

Predstavljeni su kurikulumi fakultativnih programa iz STEM područja nastali u okviru projekta „Promocija kvalitete i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini“ sufinancirani iz EU fondova.

Tako je profesorica fizike Gorjana Karaman (IV gimnazija M. Marulić,Split) prezentirala kurikulum Zvuk i biofizika slušanja a profesorica Maša Rajević (IV gimnazija M. Marulić, Split) govorila je o programu Mikroelektronika u fizici. Okupljeni nastavnici također su imali priliku čuti i o kurikulumu Solarna astronomija koji je predstavio profesor Danijel Beserminji iz Srednje škole Hvar. Profesor Antonio Morić Španić iz Srednje škole Hvar govorio je o interdisciplinarnom kurikulumu Geoinformacijski sustav i primjena. Profesor Silvio Puljić iz Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju govorio je o kurikulumu 3D dizajn.

Profesorica fizike Olivera Pionić upoznala je kolege s metodom postavljanja pitanja u nastavi fizike. Question Formulation Technique je proces i struktura koji potiče učenike na intelektualni napor promišljanja o problemu i postavljanja pitanja, aktivirajući pri tom sposobnosti divergentnog i konvergentnog mišljenja i metakognicije. Nakon opisa metode uslijedili su konkretni primjeri nastavnih tema obrađenih na opisani način. Prezentirani su i rezultati istraživanja kako ovaj način rada utječe na razumijevanje sadržaja koji se uče i na motivaciju učenika. Istraženo je i koliko učenici poznaju dobre i loše strane svog načina učenja te kako upravljaju procesom učenja.

Rad stručnog skupa protekao je u ugodnoj atmosferi. Osim stručnog usavršavanja, ovakvi susreti uvijek su i prilika za druženje nastavnika i razmjenu iskustava. Drago nam je da smo domaćini stručnog usavršavanja i druženja profesora fizike.

Priredila: mr. sc. Olivera Pionić, prof fizike.

Zupanijsko_vijece_1.jpg (745.93 KB)
Zupanijsko_vijece_2.jpg (661.81 KB)