Drugaši na stručnom izletu
Autor: Tina Madunić, 18. 10. 2016.
Učenici drugih razreda naše škole posjetili su 14. listopada Nacionalni park Paklenicu, Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini i Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu.
U pratnji razrednika i nekoliko predmetnih nastavnika krenuli smo u ranim jutarnjim satima prema našem prvom odredištu, prema Paklenici. Najprije smo u novouređenom i prostranom podzemnom bunkeru (tunelu), nekada skloništu JNA, imali prezentaciju o Nacionalnom parku. Upoznali smo raznolikost geomorfoloških pojava, biljnog i životinjskog svijeta, te uživali u ljepotama netaknute prirode. Bili smo zadivljeni bogatstvom koje se skriva na relativno malom prostoru, na 95 četvornih kilometara ovog parka. Nakon prezentacije krenuli smo planinarskom stazom, uz kanjon Velike Paklenice, prema Anića kuku, visokim stijenama koje su omiljeno odredište penjača. To je tek jedan manji dio staza i puteva, kojih u Parku ima u dužini od gotovo 150 km. Unatoč dobroj vremenskoj prognozi, iznenadila nas je sitna kiša, zbog koje smo morali opreznije hodati na skliskoj planinskoj stazi.
Nakon što smo napustili Paklenicu, uputili smo se prema Udbini, gdje nas je čekao ručak. Uz predah i priču, uživali smo u bogatom objedu. Sljedeća točka našeg razgleda bila je Crkva hrvatskih mučenika, uz sam rub Krbavskog polja. Krenuli smo od kipa sv. Ivana Pavla II., gdje nas je upravitelj Svetišta upoznao s projektom Crkve hrvatskih mučenika, kojim se želi probuditi spomen na sve mučenike koji su svoje živote ugradili u stvaranje naše slobode i samostalnosti, od Krbavske bitke do zadnjeg stradanja Hrvata u Domovinskom ratu. Nakon toga smo vidjeli temelje crkve sv. Nikole, koju su 1949. do temelja srušile tadašnje komunističke vlasti, zatim Vukovarski križ i spomen kamenje stradalih Hrvata na raznim stratištima. Sa donje terase Svetišta pruža se prekrasan pogled na Krbavsko polje, gdje se 1493. vodila bitka između hrvatske vojske i turskih osvajača. Nakon razgledavanja kripte i muzeja popeli smo se u crkvu, koja svojim vanjskim i unutarnjim uređenjem budi sjećanje na našu prošlost, na žrtve i junaštvo tolikih stradalih, ali još više, upućuje snažnu poruku nade: Budućnost je u rukama onih koji su spremni oprostiti i koji se znaju žrtvovati za ideale!
Zadnja točka našeg stručnog izleta bio je Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Najprije smo obišli rodnu kuću, u kojoj je Nikola Tesla proveo svoje djetinjstvo i započeo svoje prve dječačke inovacije. Tu su na dinamičan, multimedijski način predstavljeni život i djelo tog genija. Na tavanskom dijelu Tesline rodne kuće vidjeli smo neke važne Tesline izume: indukcijski elektromotor, okretno magnetsko polje poznatije pod nazivom „Kolumbovo jaje“ i Teslin transformator. Posebno je bila zanimljiva shema okretnog magnetskog polja, kojeg je Tesla nacrtao u pijesku za vrijeme jedne šetnje u Budimpešti. U ispitnoj stanici, kopiji Teslinog laboratorija, nazočili smo demonstracije bežičnog prijenosa električne energije. Na kraju smo u multimedijskoj dvorani pogledali dokumentarni film o Nikoli Tesli, o njegovu odrastanju i školovanju, njegovim izumima, velikom doprinosu kojeg je dao razvoju čovječanstva.
Kad smo iz multimedijske dvorane izišli u zabavni park, već je padao sumrak. Bilo je vrijeme za povratak. Na putu prema Splitu slagali smo naše dojmove, pjevali, pričali i veselili se. Dan je bio naporan, ali ispunjen raznolikim i bogatim sadržajima. Vrijedilo je truda!
Dušan Vuletić, prof.
Izlet.jpg (417.49 KB)
Izlet_2.jpg (522.48 KB)
Izlet_3.jpg (608.20 KB)
Izlet_4.jpg (341.74 KB)