Rezultati Državnog natjecanja iz astronomije, 8.-10. svibnja 2017. Kutina

Autor: Tina Madunić, 16. 5. 2017.

Učenici trećeg razreda naše škole, Ante Režić i Josip Svalina, sudjelovali su na Državnom natjecanju iz astronomije u Kutini. Sa svojim radom „Dvobojna vizualna fotometrija otvorenog skupa Vlašići“ postigli su izvrstan rezultat. Osvojili su drugo i treće mjesto te je njihov rad proglašen najboljim radom u kategoriji trećih razreda.

Osim priznanja za svoj zapaženi rezultat, učenici su pozvani i na pripremu za Olimpijadu iz astronomije te u stručni posjet Institutu Ruđer Bošković.

Učenici su mjerili sjaj zvijezda u otvorenom skupu Vlašići vizualnom metodom koristeći dva filtra. Na osnovi mjerenja proračunali su udaljenost skupa i njegovu starost. Također su izradili poster uz koji su izlagali i branili svoj rad.

Škola domaćin u Kutini priredila je učenicima i mentorima svečano otvaranje natjecanja, obilazak i šetnju gradom, razgledavanje znamenitosti grada uz stručno vodstvo, stručna predavanja za učenike i mentore te prezentaciju najboljih učeničkih radova.

Vratili smo se sretni zbog postignutog rezultata, bogatiji znanjem, iskustvom i novim poznanstvima.

Priredila: mr. sc. Olivera Pionić, prof.

Kutina_1.jpg (180.76 KB)
Plakat_-_Kutina.jpg (641.37 KB)