DAN OTVORENIH VRATA RCK ELEKTROTEHNIKE I RAČUNALSTVA

Autor: Administrator , 4. 4. 2023.

U petak 31. ožujka u Obrtno tehničkoj školi održao se drugi po redu Dan otvorenih vrata, aktivnost u sklopu projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Elektrotehnička škola – Split sudjeluje kao škola partner u svim aktivnostima projekta.

Program je otvorio ravnatelj OTŠ Milivoj Kalebić te je ovom prilikom poručio: “Naša škola podjednako je interesantna i za cure i za dječake, jer će ih osposobiti odmah za praktični rad. Regionalni centar kompetentnosti je nešto novo u Hrvatskoj, projekt u kojem se škole promoviraju i bolje opremaju kako bi učenicima pružile više u smislu edukacije. Počašćeni smo što ste danas došli vidjeti ovu školu i nadamo se da ćete nam se vratiti kao budući učenici.” U sklopu programa održana su predavanja na temu Perspektiva nakon OTŠ-a – razmjena iskustava bivših učenika škole sa sadašnjim učenicima.

Predavanja predstavnika poduzeća i obrtnika bila su iznimno važna za popularizaciju strukovnog obrazovanja, usavršavanja u struci i razmjenu znanja i iskustva. Tako su se predstavila poduzeća Apricum d.o.o., Bitart Consulting d.o.o., Schrack Technik d.o.o. i S+B Systemtechnik d.o.o. Od strane obrtnika, na Danu otvorenih vrata sudjelovali su predstavnici obrta Motorbox u domeni autoelektrike te obrta za završne i elektroinstalacijske radove Enija Interijer. Tijekom cijelog dana, posjetitelji su mogli razgledati radove učenika Obrtno tehničke škole, sudjelovati u radionicama 3D ispisa kao i zabaviti se uz virtualnu stvarnost.

Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada. U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“). Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci. Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada. Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine. Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.