> eTWINNING

Održano otvoreno predavanje "Nanotehnologija u elektronici: Mooreov zakon u 21. stoljeću"

Autor: Darija-Marija Jelić, 24. 2. 2024.

Dr.sc. Duje Čoko, izvanredni profesor splitskog FESB-a i bivši učenik naše škole, održao je 8. veljače 24. vrlo zanimljivo predavanje o povijesti razvoja integriranih krugova od 1958. do danas, te predviđanja za budućnost.

Predstavio nam je građu i postupak izrade integriranog kruga te korake u povećanju broja sklopova koji se u njih implementiraju.

Bilo je zanimljivo čuti da se integrirani krug zapravo proizvodi od pjeska u kojem se nalazi Silicij, jedan od najzastupljenijih elemenata u zemljinoj kori.

Saznali smo da se trenutno na  jednu pločicu silicija može ugraditi 97 milijardi tranzistora, a da se očekuje da će, zahvaljujući napretku planarne tehnologije izrade CMOS tranzistora i suženju vodljivog kanala, taj broj do 2030. g. narasti na 1 Trilijun.

Predstavio nam je i suradnju s najvećim znanstvenim institutom na svijetu Cern i svoj doprinos analizi sudara čestica u akceleratoru.

Posjetitelji ovog javnog događaja su s velikim zanimanjem poslušali predavanje s temom iz STEM područja, tijekom kojeg smo saznali zanimljivosti o povijesti, budućnosti i tehnologiji izrade  Integriranih krugova, što su i potvrdili kroz provedenu evaluaciju.

Zahvaljujemo dr.sc. Duji Čoki na sudjelovanju u obilježavanju 100. dana u našoj školi.

Fotografije s održanog predavanja pogledajte u Wakelet kolekciji.