> eTWINNING

Raspberry Pi – malo, moćno računalo

Autor: Darija-Marija Jelić, 9. 3. 2024.

Dr.sc. Vladimir Pleština, izvanredni profesor splitskog FESB-a i bivši učenik naše škole, održao je 7. ožujka 24. poticajno predavanje o povijesti nastanka te širokom području primjene Raspberry Pi računala izrađenog na jednoj tiskanoj pločici veličine otprilike kreditne kartice.

Saznali smo da je to dimenzijama malo, ali moćno računalo nastalo kao težnja znanstvene i IT zajednice da se mladi privuku u svijet programiranja te zainteresiraju za računalstvo, elektroniku i automatiku.

Od 2012. g. kada je izrađen prvi Rapsberry Pi do danas, mijenjale su mu se značajke kroz razne izvedbe sa sve jačim procesorima, a time i većim mogućnostima rješavanja problema (problem – solving) i upravljanja sustavima IoT (Internet of Things). Tako se danas uz primjenu u obrazovne svrhe koristi i u industrijskim procesima (Revolution Pi).

Profesor Pleština je predstavio zanimljive projekte primjene Raspberry Pi računala kao što su Pametni hladnjak, Volumetrijski zaslon, Mini TV, Home assistant i Pametno ogledalo.

Posjetitelji ovog javnog događaja su kroz provedenu evaluaciju iskazali oduševljenje predavanjem te želju da i sami nauče programirati Raspberry Pi računalo, jer nam je prof. Pleština objasnio da je to uz malo volje i te kako ostvarivo.

Zahvaljujemo dr.sc. Vladimiru Pleštini na ovom zanimljivom i inspirativnom predavanju.

Prezentaciju predavanja i fotografije s javnog događaja pogledajte u Wakelet kolekciji.